Profesionální veterinární péče o Vaše miláčky...

Najdete nás na adrese Blatnická 9, Brno - Vinohrady. Volejte 734 421 272!

Diagnostika nemocí

Klinické vyšetření

Klinické vyšetření je vždy základem pro celou diagnostiku. Celkové klinické vyšetření zdravotního stavu zahrnuje:

- změření teploty
veterinář brno

- zhodnocení celkového výživného stavu, chování

- vyšetření sliznic - barva, CRT                                                      

- posouzení mízních uzlin, vyšetření dutiny ústní

- posouzení výtoku z nozder, očí, pohlavních orgánů

- posouzení hydratace - kožní řasa, vlhkost sliznic

- auskultace - poslech srdce a plic

- palpace - prohmatání bříška

Poté se klinicky vyšetří daný problém.

 

 

Vyšetření krve

Hematologické vyšetření krvevyšetření krve u psa a kočky

Hematologickým vyšetřením krve se stanovuje počet krevních destiček, červených a bílých krvinek. Lze tak odhalit především chudokrevnost, zánět, poruchu imunity, krvácivost, otravu krve a jiné abnormality. 

Na naší klinice stanovujeme hematologii na špičkovém krevním analyzátoru Exigo. Výsledky vyšetření jsou hotové do 10 min od odběru.

Při nálezu jakkékoli abnormality přístrojovým vyšetřením vyšetřujeme krevní nátěr - posouzení vzhledu krevních buněk pod mikroskopem.

Na obrázku je mikroskopická fotografie krve kočky s IMHA (imunitně zprostředkovanou hemolytickou anémií).

 

Biochemické vyšetření krve

Biochemickým vyšetřením krve posuzujeme funkčnost vnitřních orgánů a celkového metabolismu. Stanovuje se celková bílkovina - snížení může znamenat zhoršený metabolismus nebo ztrátu bílkovin např. ledvinami, dále parametry jater, ledvin, bilirubin, fosfor, cholesterol, glukóza (odhalení cukrovky nebo naopak nedostatek krevního cukru), vápník - jeho zvýšení může souviset s některými nádorovými procesy a další.

Biochemii krve vyšetřujeme špičkovým krevním analyzátorem Fujifilm. Komplexní biochemický panel zahrnuje všechny důležité parametry - doporučujeme vyšetřit u všech vážněji nemocných zvířat. Dále nabízíme levnější alternativu vyšetření - panel PreSurgical, kde se stanovují pouze parametry jater, ledvin, celková bílkovina a glukóza. Toto zkrácené vyšetření je určené pro standardní předoperační vyšetření a jako preventivní vyšetření krve u starších pacientů. Výsledky vyšetření jsou známé do 20 min po odběru krve.

 

Mikroskopické vyšetření

Vyšetření na kožní parazity

Vyšetření na kožní parazity se provádí několika základními testy. Při podezření na Demodex sp. nebo svrab se provádí tzv. hluboký kožní seškrab - čepelkou skalpelu se jemně tře pokožka (až do prvního kapilárního krvácení). Získaný materiál se nanese na sklíčko a vyšetří se pod mikroskopem. Další metodou je test lepící páskou - tou se zachytí chlupy a svrchní část pokožky. Tímto způsobem lze odhalit povrchově žijící parazity (vši, všenky, dravčíky, bleší trus). 

Vyšetření stěru z uší

Při podezření na zánět v uchu doporučujeme vždy vyšetřit ušní stěr. U koček vzhledem k častému výskytu ušního svrabu vyšetřujeme i preparát nebarvený. Ve všech ostatních případech sklíčko s naneseným stěrem obarvíme speciálním barvivem, poté vyšetříme pod mikroskopem. Tímto způsobem přesně určíme příčinu problému - bakterie (koky/tyčky), kvasinky a zánětlivé buňky jsou nejčastějším nálezem.

 

Cytologie

Cytologie je metoda posuzující mikroskopický vzhled buněk. Tyto buňky získáme odběrem z postiženého místa. Nejčastější metodou
onkologie zvířatodběru je tzv. tenkojehelná aspirace - pomocí injekční jehly a stříkačky nasajeme vzorek tkáně do jehly a ten poté přeneseme na sklíčko a po obarvení vyšetříme. Metoda je bolestivá obdobně jako běžná injekce a velmi často přinese cenné informace. Cytologii používáme především k mikroskopickému odlišení zánětu od nádoru. Na naší klinice se na cytologické posuzování vzorků specializujeme. Ke kvalitnímu zhodnocení je třeba moderní mikroskop vysoké kvality a použití imerzního oleje. 

Na obrázku vpravo je "bradavička" na pysku fenky křížence. Cytologickým vyšetřením se zjistilo, že se nejedná o neškodnou bradavičku, ale potencionálně zhoubný nádor mastocytom a proto jsme útvar včas chirurgicky odstranili.

 

Vyšetření moče

Komplexní vyšetření moče se skládá z následujících kroků:

1. Vyšetření močovým papírkem - orientační určení pH moče, přítomnost krve, zánětlivých buněk, bílkoviny a glukózy.

2. Změření hustoty moče refraktometrem.vyšetření moče u psa

3. Vyšetření močového sedimentu "nativní" - mikroskopicky po odstředění vzorku moče zjišťujeme přítomnost krystalů, orientačně i buněk.

4. Cytologické vyšetření sedimentu - obarvení močového sedimentu speciálními barvivy umožňuje jeho detailní vyšetření pod velkým zvětšením. Sledujeme přítomnost a typ bakterií v moči, zánětlivé buňky, buňky močové výstelky a případné nádorové změny buněk.

Na obrázku vpravo je mikroskopická fotografie močového sedimentu fenky staforda. Jsou patrné tyčkovité bakterie, epiteliální buňky a neutrofilní granulocyty - zánětlivé buňky. 

U pacientů s onemocněním močového traktu doporučujeme provést všechna výše uvedená vyšetření. Kromě nich lze při průkazu bakterií mikroskopem provést kultivační vyšetření v laboratoři.                         

                                                                                               

Ultrazvukové vyšetřeníultrazvuk pes

Ultrazvuk je neinvazivní, neškodné a nebolestivé vyšetření, které ovšem může přinést mnoho cenných informací. Ultrazvukem se posuzuje močový měchýř, střeva a žaludek, játra, ledviny, slezina, děloha, vaječníky, prostata, mízní uzliny a případné patologie (přítomnost nádorů, volné tekutiny apod.) MVDr. Jakub Pfeifr je specialistou pro ultrazvukové vyšetření břicha

 

Na obrázku je zobrazeno ultrazvukové vyšetření jater.

 

 

Rentgenové vyšetření

Rentgen slouží k posouzení stavu kloubů, kostí, ale i dutiny břišní a hrudní. Je nejjistější diagnostickou metodou pro posouzení stavu plic.

rentgen pes kočka   rtg pes kočka

 

 

 

 

 

  

                                                                   

rentgen   rentgen potkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechny použité fotografie pořídila MVDr. Zimková na Veterinární klinice ANIMED - Veterina Brno Vinohrady