Zpět
Ostatní

Antiparazitární obojky a koupání psa

Antiparazitární obojky jsou jednou z nejoblíbenějších metod ochrany psa proti napadení blechami a klíšťaty. K dostání je velké množství druhů obojků, těch spolehlivě účinných je dle našich zkušeností však jen několik. Výhodami použití antiparazitárního obojku je jejich jednoduchá aplikace, dlouhá účinnost, relativní cenová dostupnost a bezpečnost. ětšina obojků lze aplikovat i březím a kojícím fenám a šttěňatům od 7 týdnů věku (u štěňat ale pozor na postupné povolování obojku s růstem!) Nevýhodou použití obojku může být jeho možné ztracení zvířetem a také estetické hledisko. Častou otázkou při použití antiparazitárního obojku je také jeho účinnost při koupání psa. Lze tedy pejska s nasazeným antiparazitárním obojkem koupat, aniž by se snížila jeho účinnost?
            Abychom na tuto otázku mohli odpovědět, měli bychom vědět, jak zhruba obojek působí. Obojky jsou napuštěny antiparazitární látkou (případně kombinací dvou látek) a jsou udělané tak, aby se tato látka z jeho povrchu uvolňovala postupně. Tyto látky jsou tzv. lipofilní povahy – to znamená, že jsou rozpustné v tucích. Kůže psa je vybavena lipidovou (tukovou) vrstvou, do které se látka postupně vstřebává a nepříjemné parazity odpuzuje, případně i usmrcuje.
Jak to tedy je s tím koupáním?  Protože tuky odpuzují vodu, neměla by být účinnost obojku omezena ani při zmoknutí, ani při koupání pejska. Pokud tedy máte doma pejska, který se v létě rád vyčvachtá v rybníku nebo řece, nemusíte mít o účinnost obojku strach. Pozor! Toto však neplatí v případě, že se při koupání použije prostředek, který psí srst odmašťuje (šampony). Odmaštěním se naruší lipidová vrstva, ve které je obsažené antiparazitikum daného obojku. Několik dní po koupání proto nemusí obojek účinkovat. Po několika dnech se však lipidová vrstva na kůži psa opět obnoví a obojek by měl poo uvolnění dostatečné hladiny účinné látky opět fungovat. Proto pokud se rozhodnete Vašemu pejskovi pořídit antiparazitární obojek, měli byste zvážit, jak často vašeho pejska chcete šamponovat. Při častějším požívání šamponů doporučujeme zvážit jinou formu ochrany proti vnějším parazitům, zejména přípravky působící systémově (např. tablety proti blechám a klíšťatům).
Pro správnou účinnost obojku je důležité i jeho správné nasazení. Obecně by obojky měly být těsně utaženy, psa by však obojek neměl škrtit – vždy by mělo zůstat místo na dva prsty.

Kontaktní formulář

UPOZORNĚNÍ

  • KONTAKTNÍ FORMULÁŘ NENÍ URČEN PRO AKUTNÍ PŘÍPADY
  • U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ JE NUTNÉ SE VŽDY PŘEDEM OBJEDNAT
Napište číslicemi "třidvajedna":