Zpět
Prevence

Co dát psovi proti klíšťatům?

Je tu jaro a s ním i sezóna klíšťat a blech!
Snad všichni majitelé psů a koček s příchodem jara řeší, jak nejlépe ochránit své mazlíčky před napadením klíšťaty a blechami. NOVINKOU v ochraně před vnějšími parazity psů jsou ochucené žvýkací TABLETY. Existuje více typů těchto tablet – SIMPARICA nebo NEXGARD s účinností po podání jeden měsíc a BRAVECTO s účinností po podání tři měsíce. Tyto tablety působí systémově, to znamená, že po podání se účinná látka okamžitě vstřebá do organismu a při kontaktu s tkáňovou tekutinou kůže psa parazit umírá. Časté jsou otázky ohledně bezpečnosti a nežádoucích účinků. Oba dva přípravky byly pečlivě několik let testovány s výsledkem vysoké bezpečnosti. Jsou dokonce registrované i pro březí feny! V USA se používají s úspěchem již několik let bez hlášení jakýchkoli závažných nežádoucích účinků.

Další alternativou jsou psí obojky. Na naší klinice doporučujeme vysoce účinný obojek FORESTO s účinností až 8 měsíců. Nevýhodou použití obojku může být jeho možné ztracení zvířetem a také estetické hledisko (ne každému se antiparazitární obojek na jeho mazlíčkovi celých 8 měsíců líbí).
Poslední již tradiční variantou je aplikace SPOT-ONů (kapek) na kůži zvířete. Těchto preparátu je velké množství. Dražší preparáty jsou účinné, nicméně pro všechny spot-ony platí, že účinkují pouze jeden měsíc. Po podání se nesmí pejsek na daném místě několik hodin hladit a nesmí se několik dní koupat ani zmoknout. U huňatých plemen je jejich účinnost omezená. Levnější přípravky s fipronilem  v poslední době příliš nefungují. Všechny tyto argumenty mluví spíše proti použití spot-onů v preventivní ochraně proti klíšťatům a blechám.

A jaká je situace s přípravky u koček?
Novinkou je přípravek BRAVECTO ve formě spot-onu také pro kočky. Účinnost je vysoká a trvá po dobu tří měsíců stejně, jako u psů. 
Dále jsou pro kočky registrované tablety COMFORTIS. Tyto tablety jsou velmi účinné a bezpečné, působí však pouze proti blechám a to jeden měsíc. Nicméně velmi doporučujeme jejich podání zablešeným kočkám, kde jiné přípravky málo fungují. 
Novinkou v antiparazitárních přípravcích pro kočky je spot-on BROADLINE. Jedná se o vysoce účinný a bezpečný přípravek v ochraně před vnějšími, ale i vnitřními parazity. Jeho podáním tedy tzv. zabijeme dvě mouchy jednou ranou – kočku odčervíme a zároveň ochráníme před blechami a klíšťaty.

VŠECHNA VÝŠE ZMÍNĚNÁ ANTIPARAZITIKA JSOU DOSTUPNÁ NA NAŠÍ KLINICE ZA PŘÍZNIVÉ CENY!
A jedno upozornění na závěr – POZOR, PRO KOČKY JE VĚTŠINA BĚŽNĚ DOSTUPNÝCH ANTIPARAZITÁRNÍCH PŘÍPRAVKŮ PRO PSY JEDOVATÁ! Všechny přípravky, které obsahují látku permethrin, se nesmí aplikovat kočkám!

Kontaktní formulář

UPOZORNĚNÍ

  • KONTAKTNÍ FORMULÁŘ NENÍ URČEN PRO AKUTNÍ PŘÍPADY
  • U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ JE NUTNÉ SE VŽDY PŘEDEM OBJEDNAT
Napište číslicemi "třidvajedna":