Zpět
Prevence

Očkování koček

Proti kterým nemocem je možné kočky očkovat?

"Trojkombinace" - RCP
Základní očkování koček. Vakcínou RCP by měla být očkována každá kočka
C - kaliciviróza - virové onemocnění koček způsobující spolu s herpesvirem tzv. kočičí rýmu. Postižené kočky trpí zánětem horních cest dýchacích, zánětem očí, některé formy viru mohou způsobovat bolestivé vředy v dutině ústní, meziprstí, vzácně jsou postiženy i klouby. Virus je nestabilní a často mutuje, proto ochrana vakcínou není 100%, nicméně zmírňuje klinické příznaky. V USA se rozšířila smrtelná forma onemocnění způsobená mutovaným kalicivirem, v ČR byl zatím zaznamenán úhyn 7 koček. Dále je kalicivirus považován za jeden z faktorů vzniku kočičí chronické stomatitidy - zánětů dásní. V tomto případě zřejmě hraje největší rolii neadekvátní imunitní reakce jedince na přítomnost kaliciviru. 
P - panleukopenie - virové onemocnění postihující zejména koťata. Projevuje se profuzními průjmy, dehydratací, zvracením, v krvi úbytkem až vymizením bílých krvinek. Kromě rizika úhynu na dehydrataci mohou kotě napadnout bakterie, se kterými poničený imunitní systém nemůže bojovat. Často se s tímto onemocněním lze setkat v chovech s vysokou koncentrací zvířat a v špatných hygienických podmínkách. 
R - rhinotracheitida - původcem je herpesvirus. Spolu s kalicivirem je původce kočičí rýmy, dále může způsobovat oční problémy - tzv. herpesvirová keratitida. U březích koček může herpesvirus způsobit potrat, u novorozených koťat celkové onemocnění i smrt.

Vzteklina
Očkování koček proti vzteklině doporučujeme pouze v případě cestování za hranice, kde je očkování povinné. Pokud s kočkou neplánujete zahraniční cesty, nedoporučujeme očkovat vzteklinu z následujících důvodů:
1, Vzteklina se na území ČR v současné době nevyskytuje. Poslední potvrzený případ byl v r. 2005 u netopýra, v r. 2002 u lišky. Rizikové jsou pohraniční oblasti s Polskem a Slovenskem.
2, Kočka není primárním hostitelem viru, proto je k nakažení odolnější, než psovité šelmy.
3, V ojedinělých případech se po očkování vzteklinou může u koček vytvořit v místě vpichu tzv. postvakcinační sarkom. Jedná se o velmi zhoubný kožní nádor.

FeLV - leukémie koček
Leukémie je jedním z infekčních virových onemocnění postihujících imunitní systém koček. Kočka po infekci virem postupně chřadne, většinou je průběh pomalý. Kočka může uhynout z důvodu sekundární infekce nebo jiné nemoci při současném oslabení organismu virem. Před očkováním proti FeLV je nutné provést sérologický test na přítomnost protilátek proti viru v krvi kočky. Pokud by se totiž naočkovala kočka, která se již s virem setkala, mohla by použitá vakcína průběh nemoci urychlit a kočka by mohla uhynout. Po předchozím testování velmi doporučujeme nechat kočku touto vakcínou naočkovat, vakcína je však poměrně nákladná.

Chlamydióza
Chlamydie jsou specifické bakterie způsobující záněty horních dýchacích cest koček a záněty spojivek. I vzhledem k riziku přenosu na lidi doporučujeme proti chlamydióze očkovat. Chlamydióza je obsažena ve stejné očkovací dávce, jako leukémie a trojkombinace RCP. 

Očkovací schéma:

1. očkování je možné od 9. týdne věku dále, poté za 3 - 4 týdny je nutné vakcínu přeočkovat. Další očkování, tzv. "booster", je za jeden rok od přeočkování. Aby byla kočka v plné imunitě, je nutné, aby absolvovala tato 3 očkování.

V následujících letech je možné dle aktuálních studíí očkovat kočky v tříletých intervalech. Tam, kde je vysoký infekční tlak - kontakt s toulavými kočkami, doporučujeme očkování každý rok.

Kontaktní formulář

UPOZORNĚNÍ

  • KONTAKTNÍ FORMULÁŘ NENÍ URČEN PRO AKUTNÍ PŘÍPADY
  • U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ JE NUTNÉ SE VŽDY PŘEDEM OBJEDNAT
Napište číslicemi "třidvajedna":