Veterinární onkologie

Naše veterinární klinika nabízí široké spektrum služeb pro zvířecí onkologické pacienty.
Vedoucím lékařem pro onkologii je mvdr. jakub pfeifr.
 
 

Průběh spolupráce


KONZULTACE

Základem naší práce je konzultace stavu pacienta, možnosti diagostiky a léčby a diskuze ohledně prognózy. Konzultační činnost je ve veterinární onkologii základním pilířem naší práce.
 

DIAGNOSTIKA

V diagnostice nádorových chorob postupujeme dle nejnovějších poznatků ve veterinární medicíně. Kromě základních vyšetření (základní hematologie, biochemie krve, ultrazvuk a rentgen) hojně využíváme moderních molekulárních a genetických metod, zejména ve spolupráci s německou laboratoří Laboklin.
 

LÉČBA

V léčbě nádorových onemocnění máme 3 základní léčebné možnosti:

Základní léčebné možnosti

 

CHIRURGICKÁ LÉČBA

Pokud lze daný nádor řešit chirurgicky, je tato volba vždy na prvním místě. Asi nejčastějším typem nádoru, který operujeme, jsou nádory mléčné žlázy, kdy se provádí zákrok tzv. mastektomie.

 

CHEMOTERAPIE

Chemoterapeutika jsou látky, které likvidují rychle dělící se buňky - tedy zejména nádorové, ale může zasáhnout i některé necílové orgány. Rádi bychom na tomto místě upozornili, že chemoterapie zvířecích pacientů probíhá velice odlišně od chemoterapie lidí. Cílem léčby je prodloužení KVALITNÍHO života pacienta. Nikdo nechce, aby zvíře léčbou trpělo. Proto se ve veterinární medicíně volí dávky tak, aby zvířatům nezpůsobovaly závažné nevolnosti, v drtivé většině případů zvířatům nepadá srst a že podstupují léčbu chemoterapií na nich většinou nijak nepoznáte. Více o chemoterapii u zvířat se dozvíte v rozhovoru níže.

 

​RADIOTERAPIE/OZAŘOVÁNÍ

Radioterapie je u některých typů nádorů velice vhodnou a účinnou metodou léčby. Nicméně její nevýhodou je její finanční náročnost a obtížná dostupnost - nejbližší pracoviště nabízející radioterapii u zvířat je Praha nebo Vídeň. Nicméně v případech, kde je radioterapie potřebná a majitelé jsou ochotni ji se svým mazlíčkem podstoupit, spolupracujeme s oběma pracovišti a výsledky jsou velice dobré.

Onkologie psů a koček - články

Rakovina u zvířat

PŘIBÝVÁ RAKOVINY U ZVÍŘAT? Zdá se, že stejně jako u lidí i u zvířat lze zaznamenat…
číst

Chemoterapie - nejčastější otázky

​​1. Padá zvířatům na chemoterapii srst? Na psovi není léčba nijak vidět, ve…
číst

Reportáž o rakovině u zvířat na TV NOVA

Včerejší Střepiny - Reportáž o rakovině u domácích mazlíčků cca od 6. minuty. Mluví…
číst