Zpět
Veterinární onkologie

Chemoterapie - nejčastější otázky

​​1. Padá zvířatům na chemoterapii srst?
Na psovi není léčba nijak vidět, ve většině případů srst nevypadá (výjimkou jsou pudli, bišonci a yorkshire teriéři – psi, kteří nelínají). 

2. Trpí léčená zvířata nežádoucími účinky podobně, jako lidé?
Nežádoucí účinky se vyskytují ojediněle. Pokud se vyskytnou, tak nejčastěji 3. – 5. den po podané chemoterapii a většinou se jedná o zvracení nebo průjem, které lze tlumit běžnými léky. Je však možná vyšší individuální citlivost pacienta, proto se většinou začíná s nižšími dávkami, které se, pokud pes vše dobře snáší, mírně zvyšují.

3. Jaká jsou rizika pro majitele léčených zvířat?
Chemoterapeutika se vylučují tělními sekrety, zejména močí a trusem. Proto by se s těmito sekrety mělo zacházet v rukavicích. V malém množství se může chemoterapie vylučovat slinami, nedoporučuje se proto nechat si olizovat psem v léčbě obličej a podobně. Na to je potřeba dbát zejména v případě, že se psem v domácnosti žijí malé děti.

4. Je podávání chemoterapie pro zvíře bolestivé?
Samotné podání chemoterapie je nebolestivé. Je však potřeba, aby pejsek vydržel chvíli v klidu a nechal si do přední packy zavést nitrožilní kanylu (jedno píchnutí, většinou na něj psi nereagují). Do této kanyly se pak podává účinná látka ve formě rychlé injekce nebo cca 45 minutové infuze. Někdy se používají i chemoterapeutika ve formě tablet.

Kontaktní formulář

UPOZORNĚNÍ

  • KONTAKTNÍ FORMULÁŘ NENÍ URČEN PRO AKUTNÍ PŘÍPADY
  • U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ JE NUTNÉ SE VŽDY PŘEDEM OBJEDNAT
Napište číslicemi "třidvajedna":