Zpět
Veterinární onkologie

Infuzní chemoterapie u psů a koček

Infuzní chemoterapie ve veterinární onkologii
 
Chemoterapie se provádí ve veterinární medicíně přes třicet let. Náš zkušený onkologický tým jí poskytuje na nejlepší možné úrovni běžně Vašim zvířecím pacientům.
Naším základním posláním je dosáhnout a udržet co nejvyšší kvalitu života zvířecího pacienta. A proto je dávka chemoterapie nižší, než jsou srovnatelné dávky u lidí. To nám umožňuje zabránit vzniku závažných nežádoucích účinků léčby. V rukou zkušeného veterinárního onkologa je chemoterapie účinná, ale bezpečná zbraň. Téměř 90 % našich pacientů neprojevuje žádné klinicky pozorované nežádoucí účinky léčby. Vhodnou podpůrnou péčí a snížením dávky chemoterapie jsme schopní eliminovat vedlejší účinky léčby také u zbylých 10 % pacientů.
Chemoterapii podáváme pouze pacientům, kteří netrpí žádným jiným závažným onemocněním. Z tohoto důvodu Vašeho zvířecího kamaráda před podáním chemoterapie důkladně klinicky vyšetříme aprovedeme rozbor krve. Pokud nezjistíme žádné nesrovnalosti, pak ve Vaší přítomnosti aplikujeme nitrožilní kanylu, protože je chemoterapie často prováděna formou nitrožilní aplikace, buď ve formě pomalu podané injekce nebo kapénkovou infuzí.
 
V závislosti na použité účinné látce se odvíjí také délka podávání chemoterapie. Její trvání se může pohybovat v rozmezí od pěti do 60 minut. Také během podání chemoterapie vítáme přítomnost majitelů, kteří dokáží svému kamarádovi čekání zpříjemnit.
 
Pro chemoterapii máme vyhrazenou samostatnou místnost, kde poskytujeme pacientovi a celé jeho rodině klid, zázemí a pohodlí. Během chemoterapie by zvíře mělo být v klidu. Některé látky musejí být podány přísně nitrožilně anení proto vhodné, aby se Váš zvířecí miláček během chemoterapie volně pohyboval. Ideální je klid na připraveném pelíšku. U koček je z důvodu většího temperamentu těžší zajistit jejich klid na lůžku, aproto u nich provádíme infuzní chemoterapii někdy formou krátké hospitalizace, kdy má Váš kočičí kamarádk dispozici prostorný hospitalizační box zajišťující absolutní klid a bezpečí.
 
Po ukončení podání chemoterapie, Váš čtyřnohý kamarád odchází z kliniky a může se naplno věnovat aktivitám, které Vás společně baví.
 
MVDr. Ondřej Škor DVM, DECVIM-CA (oncology), PhDc, MRCVS
Specializovaný klinický onkolog

Kontaktní formulář

UPOZORNĚNÍ

  • KONTAKTNÍ FORMULÁŘ NENÍ URČEN PRO AKUTNÍ PŘÍPADY
  • U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ JE NUTNÉ SE VŽDY PŘEDEM OBJEDNAT
Napište číslicemi "třidvajedna":