Zpět
Veterinární onkologie

MASTOCYTOM – nevypočitatelný nepřítel psů

Mastocytom je kožní tumor, se kterým se v praxi setkáváme docela často.
 
Jak takový nádorek vypadá a na co si dát pozor?

Mastocytom může vypadat různě – může být velmi nenápadný a malý ve formě drobného zduření/bouličky na kůži, může se také schovávat v tukové tkáni a připomínat nezhoubný tukový nádor, může se objevit ale i na sliznici v dutině ústní nebo na čumáčku. Všechny obrázku u článku zobrazují mastocytom – jak vidíte, může vypadat opravdu různě a bez dalšího vyšetření nejde odlišit pouhým okem. Většinou se s ním setkáváme u krátkosrstých plemen psů. Méně často u koček.

Jak probíhá samotné vyšetření? Mastocytom má tu výhodu, že je jedním z mála nádorů, které jsme schopni určit okamžitě s jistotou ihned v ordinaci – obsahuje totiž typicky vypadající buňky. Z bouličky odebereme vzorek tenkou jehličkou do stříkačky a přeneseme na sklíčko. Samotný odběr není o nic bolestivější než klasické očkování. Po obarvení vzorku jsme schopni typické buňky rozeznat pod mikroskopem.

Co dál?

Pokud se podezření potvrdí, jednoznačně doporučujeme útvar chirurgicky odstranit a poslat na upřesňující vyšetření do laboratoře, které nám řekne, jestli byl odstraněn celý a jaké má vlastnosti. Tyto informace jsou pro nás důležité proto, abychom věděli, jaká je prognóza pacienta a jestli je nutná další léčba. Před operací provádíme ještě sono bříška pro vyloučení metastáz a pokud to lze i odběr ze svodné mízní uzliny, případně sleziny a jater.

V čem spočívá jeho záludnost?

Mastocytomy jsou velmi záludnou diagnózou kvůli tomu, že nikdy nelze s jistotou říci, jak se budou chovat. Pokud však pejsek podstoupí některá vhodná vyšetření, lze na základě jejich výsledků lépe předpovědět, jak se bude onemocnění vyvíjet. Někdy totiž stačí nádorek chirurgicky vyříznout, tím je věc vyřešená a pejsek vyléčen. Jsou ale i zcela opačné případy, kdy nádorové buňky mastocytomu zachvátí v krátkém časovém úseku celé tělo, mohou se dostat dokonce i do krevního oběhu a způsobit stav podobný leukémii. Časté jsou ale i případy někde mezi těmito dvěma extrémy – nádor jednak vadí lokálně, např. pokud vyroste ve větších rozměrech na končetině a omezuje pejskovi pohyb, může také metastazovat do mízní uzliny a pomalu se šířit dále. Proto by vždy, když je veterinárním lékařem vysloveno podezření na tento nádor, měl být případ konzultován s veterinárním onkologem, který určí, která vyšetření jsou potřebná a jaká je vhodná léčba.

Tak jako se svými znaménky navštěvujete svého dermatologa, navštivte s pejskem i svého veterináře ;)

Nepodceňujte kožní bouličky a objednejte svého psího parťáka na vyšetření ještě dnes.

Kontaktní formulář

UPOZORNĚNÍ

  • KONTAKTNÍ FORMULÁŘ NENÍ URČEN PRO AKUTNÍ PŘÍPADY
  • U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ JE NUTNÉ SE VŽDY PŘEDEM OBJEDNAT
Napište číslicemi "třidvajedna":