Zpět
Veterinární onkologie

Nutriční potřeby zvířat s rakovinou

Krmení a jeho adekvátní příjem jsou důležitou stránkou kvality života u našich zvířecích pacientů. Vhodná dieta snižuje závažnost řady chorob a nežádoucí účinky vyvolané následnou léčbou.  Majitelé zvířat s rakovinou se nás často ptají, jak nejlépe svého miláčka krmit. Protože je kvalita života nejdůležitějším aspektem nejenom onkologické, ale jakékoliv léčby, měla by být výživa nejenom nutričně kompletní, ale především také chutná!
Pro zajištění optimální výživy je vhodné zvážit následující faktory:
 1. Provádějte vhodný management nádorové bolestivosti, protože ta může snižovat apetit pacienta.
 2. Zaměřte se na prevenci a eliminaci faktorů vedoucí k nevolnosti pacienta jako je metabolický vliv nádoru nebo následek léčby.
 3. Jakékoliv změny v dietě provádějte postupně, aby si trávicí aparát mohl na novou stravu navyknout.
 4. Pokud má pacient s rakovinou hlad, neomezujte jej.
 5. Krmení nabízejte častěji, ale v menších porcích.
 6. Ohřívejte stravu před krmením na tělesnou teplotu.
 7. Pokud Váš zvířecí partner potravu adekvátně přijímat nechce nebo nemůže, zvažte aby Váš veterinární lékař zavedl výživovou sondu.
 8. Nekrmte lidskou stravou.
 9. Použití balancovaných a komerčně připravovaných diet je jednodušší a spojeno s menším rizikem nutričních dysbalancí než individuálně připravovaná „domácí dieta“.
 10. Vyberte svému zvířecímu miláčkovi to, co mu především chutná a nepůsobí mu viditelné zdravotní potíže.
 11. Pokud preferujete domácí dietu, doporučujeme návod uznávaného veterinárního onkologa a našeho kolegy Prof. Gregory Ogilvie .
 12. Vyhýbejte se nadbytku jednoduchých cukrů v pamlscích. Nevylučujte je ale z běžné diety.
 13. Krmte stravou obsahující kvalitní bílkovinu jako je bílé maso nebo ryby.
 14. Doplňujte stravu o nenasycené omega 3-mastné kyseliny.
Nezapomínejte, že důležitým aspektem kvality života Vašeho zvířecího miláčka je, aby měl dostatečnou chuť k jídlu. Je důležitější, aby pacient jedl nějakou veterinární stravu, než měl předepsanou speciální dietu proti rakovině, která mu nechutná nebo působí trávicí potíže. Pokud Vaše zvíře ubývá na váze, pak je příjem potravy nedostatečný nebo kontrola nádorového onemocnění špatná. V takovém případě se obraťte na svého veterinárního lékaře.
Na závěr nám dovolte zdůraznit opatrnost k použití řady zázračných výživových doplňků, kterými je internet zaplavený. Řada těchto preparátů může mít nutriční nebo jiný podpůrný potenciál, ale všude, kde je účinek, jsou také případné nežádoucí účinky. Ptejte se vždy po vědeckých studiích pro daný živočišný druh a specifický typ nádorového onemocnění, kterým Váš zvířecí partner trpí. Kdykoliv budete mít pochybnosti, obraťte se na svého veterinárního lékaře. A nezapomínejte, že v životě často platí, že méně je více.
 
Autor: MVDr. Ondřej Škor DVM, DECVIM-CA (oncology), PhDc, MRCVS

Kontaktní formulář

UPOZORNĚNÍ

 • KONTAKTNÍ FORMULÁŘ NENÍ URČEN PRO AKUTNÍ PŘÍPADY
 • U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ JE NUTNÉ SE VŽDY PŘEDEM OBJEDNAT
Napište číslicemi "třidvajedna":